راهنمای کاربردی و ساده گواهی SSL – آویس هاست

راهنمای کاربردی و ساده گواهی SSL – آویس هاست

در این مطلب از همیار تو می خواهیم اطلاعات مفیدی درمورد گوامی ssl  در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم. در صورتی که قصد خرید گواهی ssl از سایت آویس هاست دارید ابتدا این مطلب را مطالعه نمایید و سپس اقدام به خرید کنید.

واژه SSL در واقع مخفف Secure Sockets Layer است. یعنی یک نوع تکنولوژی امنیتی در مقیاس استاندارد جهانی که قادر خواهید بود تا به وسیله آن، امکان برقراری ارتباط رمزنگاری شده میان یک مرورگر وب و یک وب سرور را به وجود آورید.

راهنمای کاربردی و ساده گواهی SSL
راهنمای کاربردی و ساده گواهی SSL

عوامل تاثیرگذار در بهینه‌ ساختن سئو از نظر موتورهای جستجو

امروزه گواهینامه­های SSL به وسیله میلیون­ها شرکت آنلاین مورد استفاده قرار می­گیرد تا در مقابل خطراتی مانند سرقت و یا دستکاری اطلاعات حساس (مثل شماره کارت­های اعتباری، اسم کاربری، رمز عبور، ایمیل و …) که به وسیله هکرها صورت می­گیرد، مقاومت کند. در حقیقت،  SSL می­تواند باعث شود که یک ارتباط خصوصی تنها میان طرفینی که در فضای وب حضور دارند، به وجود بیاید. در همین مسیر و به منظور حفظ نمودن امنیت مربوط به اطلاعات کاربران در فضای مجازی، پرشین تولز در ضمن همکاری نمودن با شرکت­های اروپایی، به فروختن SSL برای آدرس­های درون ایران،‌ از جمله وب سایت­های ir و یا دامنه­های gtld اقدام می­کند.

به منظور ایجاد کردن این اتصال امن، یک گواهی SSL که البته به عنوان یک «گواهی دیجیتال» هم از آن نام برده می­شود­، بر روی یک وب سرور نصب گردیده و به انجام دادن این دو کار می­پردازد:

 • تایید کردن هویت و امنیت وب سایت (این اطمینان را به اشخاص بازدیدکننده خواهد داد که به یک سایت جعلی و ساختگی وارد نشده اند)
 • رمزگذاری کردن داده­هایی که در حال منتقل شدن هستند

آیا همه گواهی‌های SSL شبیه به هم هستند؟

پاسخ این است: خیر.

انواع متفاوتی از از گواهینامه­های SSL موجود هستند. گاهی مطابق هستند با تعداد دامنه و یا زیر دامنه­هایی که به آن­ها تعلق داردند؛ از جمله:

 • Single: یک دامنه و یا زیردامنه را به شکلی کامل ایمن می­سازد.
 • Wildcard: یک دامنه و نیز تعداد نامحدودی از زیردامنه­های آن را تحت پوشش خود قرار می­دهد.
 • :Multi-Domainدامنه­های زیادی را تأیید می­نماید.
مطالب مرتبط:

و علاوه بر این، گاهی بر اساس سطح اعتبار سنجی لازم، مثل:

 • اعتبار سنجی دامنه یا همان :DV SSL این سطح، دارای کم­ترین هزینه بوده و رمزگذاری اساسی و همچنین تأیید نمودن مالکیت ثبت دامنه را شامل می­شود. دریافت کردن این نوع گواهی، به طور معمول، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
 • اعتبار سازمانی یا همان :OV SSL جدای از رمزگذاری اساسی و تایید نمودن مالکیت اسم دامنه، جزئیات بخصوصی از مالک (برای مثال: اسم و آدرس) هم تأیید می­شوند. دریافت نمودن این نوع از گواهینامه، ممکن است از چند ساعت تا چندین روز طول بکشد.
 • Validation Extended (EV SSL) : این مورد، بستگی دارد به بالاترین درجه امنیتی؛ به این دلیل که انجام دادن آزمایش­های کامل، پیش از صادر شدن گواهینامه، ( دقیقاً بر اساس دستورالعمل­های تعیین شده به وسیله کنسرسیوم صنعت صدور گواهینامه (SSL یک امر کاملاً ضروری است. علاوه بر مالکیت ثبت اسم دامنه و نیز احراز هویت سازمانی، وجود هویت به شکل قانونی، فیزیکی و عملیاتی نیز تأیید می­گردد. دریافت نمودن این نوع از گواهی، به طور معمول ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

چه کسی امکان دارد که گواهی SSL لازم داشته باشد؟

باید گفت که هر شخص یا سازمانی که از وب سایت خودش با هدف ذخیره، تهیه، نمایش، پردازش و جمع­آوری هرگونه اطلاعات محرمانه یا حساس استفاده می­نماید، ممکن است به این گواهی نیاز داشته باشد. بعضی از نمونه­های این اطلاعات، شامل موارد زیر می­شود:

 • ورودها و رمزهای عبور
 • اطلاعات مالی (به عنوان مثال شماره کارت­های اعتباری و یا حساب­های بانکی)
 • اطلاعات شخصی (برای مثال، اسم، تاریخ تولد، آدرس، شماره ملی)
 • اطلاعات اختصاصی
 • اسناد حقوقی و نیز قراردادها
 • لیست مشتری­ها
 • مدارک و اطلاعات پزشکی

از چه جایی می­توانیم گواهی SSL دریافت کنیم؟

می­شود این گوونه گفت که مهم­ترین مسئله در خصوص گواهینامه SSL این موضوع است که آن، از کجا می­آید. گواهینامه­های SSL به وسیله انجمن­های گواهی(CA)  اعطا می­گردند. یعنی همان سازمان­های مورد اعتمادی که وظیفه آن­ها، سنجیدن اعتبار هویت و مشروعیت هر فردی است که درخواست گرفتن یک گواهی را دارد.

نقش CA پذیرفتن درخواست­های مربوط به گواهینامه، تأیید نمودن اعتبار برنامه­ها، صادر کردن گواهینامه­ها و نیز حفاظت از اطلاعات مربوط به اوضاع در گواهینامه­هایی است که صادر شده­اند. شما قادر خواهید بود تا گواهی SSL  را از ثبت کننده­های اسم دامنه و یا ارائه دهنده خدمات میزبانی وب سایت بخرید.

اخطار: در زمان انتخاب نمودن ارائه دهنده SSL حقیقی، این واقعیت را هم در نظر داشته باشید که مرورگر کروم و فایرفاکس، به شکل معمول لیستی از CA های قابل اعتماد را در حافظه کش خود نگه می­دارند.

با این حساب، در صورتی که یک گواهی دیجیتالی به وسیله نهادی که در لیست بالا قرار ندارد امضا بشود، مرورگر برای کاربر یک پیام هشدار می­فرستد مبنی بر این موضوع که امکان دارد وب سایت بالا غیر قابل اعتماد باشد.

بازدیدکنندگان چطور می­توانند متوجه شوند که سایت ما دارای گواهی SSL است؟

چهار روش جهت تشخیص این موضوع که آیا سایتی دارای گواهینامه SSL است یا خیر، وجود دارد:

 1. وجود داشتن یک علامت قفل در سمت چپ URL
 2. وجود داشتن پیشوند https به جای http
 3. یک نشان اعتماد مثل یک تیک سبز
 4. یک نوار آدرس به رنگ سبز (برای گواهی (EV SSL

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.