افزایش یافتن قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی- املاک اندیشه

افزایش یافتن قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی- املاک اندیشه

در این مطلب از سایت همیار تو می خواهیم به بررسی موضوع افزایش یافتن قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی- املاک اندیشه برای شما کاربران عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله بتواند برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

افزایش یافتن قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی
افزایش یافتن قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی

هنگامی که سوالی را از مشاوران املاک در خصوص اوضاع بازار مسکن بپرسید، اولین پاسخی که خواهید گرفت این جمله خواهد بود: بازار تکان خورده است.

بر اساس گفته بیشتر معامله­گران مسکن، از شش ماه پیش، معاملات مسکن سیر صعودی خود را شروع کرده و در سه ماه پیش هم به اوج خود رسیده­اند.

این اواخر خیلی­ها توصیه می­کنند که اگر مایل به خرید ملکی هستید، تردید را کنار بگذارید؛ به این دلیل که سال بعد، همه چیز گران­تر خواهد شد. اما آیا این حرف حقیقت دارد؟

برگردیم به تابستان سال ۹۶. هنگامی که قیمت مصالح ساختمانی روند افزایشی خود را به صورت تدریجی آغاز کرد. وقتی مصالح ساختمانی گران شدند، اکثر افراد می­گفتند که این دومین رکود بازار مسکن خواهد بود؛ درحالی که این­گونه نبود.

مطالب مرتبط:

در حقیقت بالا رفتن قیمت مواد اولیه ساختمان، از جمله میل­گرد و گچ و سیمان و سنگ و کاشی و سرامیک، همه از عوامل خارجی در اقتصاد نشات گرفته بود. مواد اولیه در بازارهای جهانی گران شده و این افزایش قیمت­ها، طبیعتاً روی بازار ایران هم تاثیر می­گذارد.

بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، باعث می­شود که اکنون قیمت یک آپارتمان، بیشتر از قبل شود و این افزایش­ها، موجب بیشتر شدن قیمت هر مترمربع واحد مسکونی خواهد شد. این مسئله، نخستین نشانه از تحولات بازار مسکن به شمار می­آید.

رشد ملایم و مستمر

مسکن کالای سرمایه­ای در کشور ما، چیزی بیشتر از ۶ سال در خواب زمستانی به سر می­برد. این خواب زمستانی به شکلی اتفاق افتاده بود که حتی محرک­هایی مانند افزایش یافتن میزان تسهیلات و مسکن یکم همراه با بهره­ های تک رقمی نیز موفق نشده بودند تا باعث از بین رفتن رکود و نخوت از بازار مسکن شوند.

خیلی از افرادی که در اواخر دهه ۸۰ به این بازار وارد شده بودند، یا دچار ضرر شده و یا این که سرمایه­های آنان راکد مانده بود. برای سرمایه گذاران بزرگ این بازار که اتفاقاً بعضی از آنان بانک­ها معتبر بودند هم این رکود گران تمام شد. در حال حاضر نیز تحولات ایجاد شده در بازارهای دیگر مانند ارز، روی بازار مسکن هم تاثیر گذاشته است. به گفته اقتصاددانان، بالا رفتن اخیر قیمت­های این بازار، در نتیجه تحولاتی است که هم در سمت عرضه و هم در سمت تقاضای بازار مسکن ایجاد شده است.

اقتصاددانان اظهار می­کنند که بالا رفتن قیمت مسکن در مناطق شهری، به طور معمول بر اثر عواملی چون دستکاری نرخ سپرده­های بانکی و نیز نقدینگی انباشته شده در سال‌های پیش و جذابیت زیاد سوداگری در بازار مسکن اتفاق افتاده است. (خرید خانه در اندیشه)

از سویی دیگر، عواملی از جمله ثابت ماندن نرخ تورم، ساختمان‌های خالی و نیز شوک عرضه شدن ساختمان‌های کامل شده در تابستان سال ۹۶، باعث شد تا شیب افزایش قیمت‌ مسکن مقداری مهار شود.

در نظر داشته باشید که عواملی مثل کم شدن دستوری نرخ سپرده بانکی و همچنین نقدینگی انباشته در سال‌های پیش، شرایط را برای جهش قیمت مسکن در آینده به وجود آورده است، با این حال باز هم عوامل دیگری مانند ثبات نرخ تورم و وجود داشتن ساختمان‌های خالی و نیز شوک عرضه شدن مسکن در تابستان سال ۹۶، از جهش قیمت‌ها به صورت شدید در بازار مسکن جلوگیری کرده و نهایتاً هم بازار مسکن در حال حاضر یک رشد تقریباً ملایم در قیمت‌ها را شاهد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.