آنچه لازم است درمورد چاپ دیجیتال بدانید!

آنچه لازم است درمورد چاپ دیجیتال بدانید!

در روش چاپ دیجیتال، به علت حذف پلیت،تنظیم کردن رنگ ابزارهای چاپ و نیز این موضوع که امکان چاپ مستقیم بر روی انواع کاغذهای مختلف با نمایه‌های اختصاصی وجود دارد، امکان اینکه  سفارشات را با هزینه پایین در تیراژ کمتر و حتی یک برگ نیز انجام دهیم، میسر است.

آنچه لازم است درمورد چاپ دیجیتال بدانید!
آنچه لازم است درمورد چاپ دیجیتال بدانید!

در آغاز مسیر چاپ به روش دیجیتال، وظیفه چاپگر اختراع شده، چاپ کردن میلیون‌ها برگ نبود. فقط باید می‌توانست در تمام مدت زمان کارکرد خود، نهایتا هزاران برگ چاپ کند. در حالی که امروزه با روی کار آمدن دستگاه‌های چاپ صنعتی برای ما میسر شده است که بتوانیم بیش از ۵۰۰۰ برگه در ساعت چاپ کنیم که  با توجه به کل هزینه مصرف شده و ساعت کار، می‌توان گفت که چاپ دیجیتال به منظور چاپ در تیراژ پایین و کم، مقرون به صرفه و کاربردی است.

قابل ذکر است که مزیت دیگر دستگاه های دیجیتال صنعتی نسبت به دستگاه های قدیمی این است که امکان چاپ را  بر روی کاربن لس و کاغذهای ۶۰ گرمی و حتی مقواهای  ۳۵۰ گرمی میسر کرده اند که این امر انتخاب وسیع تری را برای مشتری به ارمغان آورده است.

 

هم چنین در روش جدید علی رغم روش قدیمی،که برای چاپ می بایست ۱۰۰۰ عدد پاکت سفارش داد و بسیار زمان بر بود، تعداد کمی پاکت مثلا در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ عدد مورد نیاز است که حتی می توان آنها را به نام افراد مختلف به آرته چاپ سفارش داد و تا ۲۴ ساعت آینده آنرا تحویل گرفت.

 

تفاوت چاپ دیجیتال و روش سنتی:

مطالب مرتبط:

استفاده از پلیت های چاپ در روش سنتی که هزینه زیادی داشت و همچنین مراحل آماده سازی پیش از چاپ را طولانی میکرد بیشترین تفاوتی است که در روش جدید دیجیتال آن را برطرف کرده اند تا سرعت عمل کار بالاتر رود.

 

متداول ترین سبک در این صنعت استفاده از چاپگرهای جوهرافشان و لیزری است که قادرند تونر را روی زمینه های مختلف از قبیل سنگ،کاغذ، بوم، چوب،فوم، شیشه، عکاسی ‌و…به کار ببرند.

در اکثر روش های چاپ دیجیتال، جوهر به کار گرفته شده فقط به این منظور استفاده میشود تا لایه نازکی را روی سطح  جنس برگه چاپ به انجام برساند.هم چنین در بعضی از روش ها برای ثبت کردن آن بر روی زمینه چاپ از مواد اضافی  که در واقع پوششی است که توسط فرایندهای حرارتی و گرما دادن یا پرتوهای یو وی(فرابنفش) افزوده می شود استفاده می شود.

 

چاپ در تعداد محدود:

استفاده از پلیت در چاپ دیجیتال وجود ندارد و در چاپ مستقیم از کامپیوتر بر روی کاغذ و کالیبره کردن می توان تعداد  کمی،حتی یک برگ،چاپ کرد که در این صورت در هزینه هم صرفه جویی میشود به همین دلیل است که این روش برای تهیه نمونه ها یا چاپ محصولات سریع به کار میرود و کاربردی زیادی دارد.

همانطور که ذکر شد وظیفه چاپگر دیجیتال چاپ میلیون ها برگ نیست بلکه باید در تمام مدت زمان کارکرد خود نهایتا هزاران برگ چاپ کند که میتوان گفت با توجه به کل هزینه صرف شده و سرعت کار این روش برای چاپ در تعداد کم کاربردی و با صرفه است.

تغییر سیستم پاشش جوهر و تکنولوژی های نانو در جوهر از جمله فناوری هایی بودند که در سال ۲۰۱۰ در چاپ دیجیتال بوجود آمدند و چاپگرهای دیجیتال جوهر افشان قادر شدند تا بسیاری از محدودیت ها را در حوزه ی هزینه ی ساخت و سرعت چاپ برطرف کنند.

از توجه و همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد چاپ دیجیتال و چاپ کاتالوگ به سایت آرته چاپ www.artechap.com مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.